książka,  thriller/sensacja/kryminał

58# „Behawiorysta” Remigiusz Mróz

„- Oto twoje nuty- powiedział zamachowiec. – Wybierz dobrze, bo od twojego ruchu zależy melodia ich życia. „


„Behawiorysta”
Remigiusz Mróz
Seria: Mroczna strona
Wydawnictwo: FiliaOPIS FABUŁY:

Zamachowiec zajmuje przedszkole, grożąc, że zabije wychowawców i dzieci. Policja jest bezsilna, a mężczyzna nie przedstawia żadnych żądań. Nikt nie wie, dlaczego wziął zakładników, ani co zamierza osiągnąć. Sytuację komplikuje fakt, że transmisja na żywo z przedszkola pojawia się w internecie.

Służby w akcie desperacji proszą o pomoc Gerarda Edlinga, byłego prokuratora, który został dyscyplinarnie wydalony ze służby. Edling jest specjalistą od kinezyki, działu nauki zajmującego się badaniem komunikacji niewerbalnej. Znany jest nie tylko z ekscentryzmu, ale także z tego, że potrafi rozwiązać każdą sprawę. A przynajmniej dotychczas tak było…

Rozpoczyna się gra między ścigającym a ściganym, w której tak naprawdę nie wiadomo, kto jest kim.


MOJA OCENA:

KSIĄŻKA KTÓRA POWINNA ZOSTAĆ ZEKRANIZOWANA!!!!!!!
Jak zgarnąć dużą publikę w sieci? Według tej książki dać ludziom to, czego chcą. Możliwość wzięcia udziału w spektaklu… W jaki sposób?
Zacznę od tego, iż nie czytałam opisu ani nie wiedziałam, o czym ta książka jest. „Behawiorystę” wzięłam dosłownie w ciemno i co z tego wynikło??
Wyobraź sobie, że wchodzisz na pewną stronę internetową koncertkrwi.pl. Czego możesz się spodziewać?
A gdybym powiedziała Ci, że dzięki twojemu głosowi możesz uratować komuś życie? Podejmiesz się? Zawahasz się? Będziesz biernie stać i patrzeć?

„- Oto twoje nuty- powiedział zamachowiec. – Wybierz dobrze, bo od twojego ruchu zależy melodia ich życia. 

Dziewczynka to Lena, a starsza kobieta to Anna. Obie znajdują się w tej samej sytuacji, ale dla jednej z nich twoja decyzja okaże się brzemienna w skutki. To ty bowiem zdecydujesz, która ma przeżyć.”

  Pamiętaj zawsze jest jakiś haczyk…

„Lena jest chora, może nie dożyć nastoletności(…) Choroba zabierze ją prędzej czy później.
Anna ma pięćdziesiąt sześć lat, nie pali, nie odżywia się najgorzej… przed nią trzydzieści, może czterdzieści lat życia (…) Na nic więcej ich nie stać, jest jedyną żywicielką rodziny.”

 Jak widać autor zmusza do wyboru. Niby łatwa decyzja, a jednak nie jesteśmy do końca jej pewni, prawda? Myślisz kurczę to pewnie blef, aby zdobyć tylko publikę, masz 30 sekund na podjęcie decyzji. Mija czas i BUM!!! To dzieje się naprawdę…

Remigiusz Mróz z wielkim rozmachem zmusza do dokonania wyboru…
Inaczej jest, gdybyś miał stanąć twarzą w twarz. Przez internet stajesz się anonimowym uczestnikiem tego aktu.

„- A ty co sądzisz?– Sądzę, że tych dwoje nie jest zakładnikami.– Słucham?– My wszyscy nimi jesteśmy.”

 Tutaj nie ma przebierania w słowach jest brutalnie, mrocznie i strasznie.
Tajemnice, adrenalina i napięcie nie opada nawet na chwilę. Wszystko zostało bardzo dobrze zobrazowane, przez co czułam się w samym środku zdarzeń.

Wychodzi na to, że każdy mógłby dopuścić się najgorszych przewinień.

Ostatnio czytam książki związane z mową ciała. Chciałam dowiedzieć się jak to wygląda, w tej książce zawarte jest wszystko, co powinno być. Jestem pod wielkim wrażeniem charakterystyki WIRTUOZA, jak i EDLINGA. Oni dopełniają się, rywalizują między sobą. Chcą pokazać, który z nich jest lepszy.

„- Powiedz mi, na co zwracać uwagę i jak go podejść– Jest tylko jeden sposób.– Jaki?– Wpuść do jego klatki innego drapieżnika.”

Kompozytor (przestępca) jest naprawdę dobry. Został ciekawie przedstawiony.
Edling cieszę się, że nie jest kolejnym pijakiem (książkowym).  To osoba, która została dyscyplinarnie zwolniona. Oczywiście w książce zostanie opisane z jakiego powodu, ale dość późno.


„Wbrew temu co sam sugerował, nie był kompozytorem. Był dyrygentem, a cała orkiestra grała dokładnie tak, jak dyktowała to jego batuta”.

„Behawiorysta” porusza temat nie tylko mowy ciała, ale i również stanu psychicznego przestępcy, jak i głównego bohatera. Mimo trudnej sprawy do rozwiązania autor pokazuje, że można złamać psychikę każdego człowieka. Nie chcę dokładnie zagłębiać się w to, ponieważ mogę rozpisać się na kilkanaście stron.

Behawioryzm, kinezyka, behawiorystka, efekt wagonika, syndrom sztokholmski radzę zapoznać się z tymi pojęciami.

Widzimy przemianę bohatera…

„Wyzwoliłem cię, a ty odrzuciłeś konon postępowania, który narzuciło ci społeczeństwo. Podjąłeś decyzję…” 

Czytasz z zapartym tchem i nie wiesz czego dalej się spodziewać. Akcja pędzi, dzieją się straszne rzeczy i zostawia z otwartą buzią.
Choć dużo jest tutaj wulgarnych scen to trzeba dostrzec to, że taki język i opis jest niezbędny w tej fabule.

Każda postać przykuwa uwagę czytelnika na dłuższą chwilę.

Wiec przejdę do zakończenia, którego nie spodziewałam się!!!!
Niby jakieś podejrzenia są związane z przestępcą, niby wszystko wyjaśnione, a tu nagle… Rzuciłam telefonem, dosłownie poniosło mnie. Pewna osoba w tym uczestniczyła, ale co dalej?? Nie brałam nawet tego pod uwagę…

Pamiętajcie, że każdego da się złamać.

„Oczy potrafiły kłamać. Ale nie nogi.”

„Behawiorysta” zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Oryginalna fabuła, niesamowite opisy i dialogi. Książka trzyma w napięciu. Chwilami poziom emocji jest tak wysoki, że nie wiesz jak się ich pozbyć. Wbijające w fotel zakończenie.

POLECAM

Nadia Rom

2 komentarze

  • czarno_biała em

    Osobiście nie potrafię przekonać się do twórczości autora. Mam jego książki w domowej bibliotece, ale muszę wewnętrznie dojrzeć, by zacząć je czytać.

  • Książko Miłości Moja

    Już jestem po lekturze. TRZY razy odkładałam tę książkę, nie dlatego, że była zła, ale dlatego, że nie potrafiłam wytrzymać emocji. Szczególnie jeżeli chodzi o wątki z dziećmi… jednak w ogólnym rozrachunku jestem miło zaskoczona. Mróz po raz kolejny pokazał, z jest warty czytania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *