fantastyka,  książka

64# „Pierwszy grób po prawej” Darynda Jones

„Zmarłym wstęp wzbroniony. I tak, jeśli ni stąd, ni zowąd potrafisz przechodzić przez ściany, to nie żyjesz. Nie leżysz w jakimś rowie i nie czekasz, aż się obudzisz. Pogódź się z tym i nie właź do mojej łazienki”

Pierwszy grób po prawej
Darynda Jones
Cykl: Charley Davidson (tom 1)
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
„Zmarłym wstęp wzbroniony. I tak, jeśli ni stąd, ni zowąd potrafisz przechodzić przez ściany, to nie żyjesz. Nie leżysz w jakimś rowie i nie czekasz, aż się obudzisz. Pogódź się z tym i nie właź do mojej łazienki”

„Pierwszy grób po prawej” to początek serii o o przygodach Charley Davidson, prywatnej detektyw i kostuchy. Znakomita powieść, która spodoba się tym czytelnikom, którzy cenią powieści pełne akcji i zmysłowych relacji między bohaterami, jak również tym, którzy cenią humor podobny do Stephanie Plum.Seria o przygodach Charley Davidson skrzy się dowcipem, dynamiczną akcją i przede wszystkim inteligencją, co wcale nie jest tak częste w tym gatunku.

-Ja cię widzę. Nazywam się Charley Davidson.-Jak te motory?

Mniej więcej.” 
„-jestem … Tak jakby… W pewnym sensie… cholera. Jestem kostuchą. Właściwie tą jedyną kostuchą”.

Ma szósty zmysł i nie boi się go użyć. Widzi martwych ludzi. Dzięki swojej „mocy” „daru” pomaga im w przejściu na drugą stronę. Pracuje u swego wujka Boba jako prywatny detektyw. Jej zadaniem jest rozwiązanie zamordowanych 3 prawników. Pomóc jej mogą tylko umarli.

Ale duchy zawsze czegoś chcą, nie zwracają uwagi na nic. Bierzesz prysznic, spoko pogadamy. Nie każdy z nich chce znaleźć się po drugiej stronie. Mają niedomknięte sprawy. Potrafią być namolni, złośliwi. 

„[…]-A czy w międzyczasie mogę wskoczyć w twoje ciało i pomigdalić się z żoną?Z trudem powstrzymałam uśmiech. -Tak naprawdę to tak się nie da.-No to czy ty możesz się pomigdalić z moją żoną i udawać, że jestem w twoim ciele?              -Nie.  -Zapłacę. Mam pieniądze.  -A ile?”


 Ale to nie są jej jedyne problemy…

Charlie każdej nocy śni się kochanek, który daje jej spełnienie. Nie wie kim, a nawet czym jest. Czasem pojawia się nie wiadomo kiedy i obłapia ją swoimi łapskami.  Czule wyszeptuje jej do ucha:

„Holenderko- wyszeptał, a ja wtopiłam się w niego.”

Jej ciało pragnie „jego” mimo, że nie ma pojęcia kim/czym jest. Robi z nią co tylko zechce, a ona posłusznie mu ulega.

„-Czy ty byłaś właśnie opętana?- zapytała Cookie po dłuższej chwili głosem ściszonym z podziwu. – Bo złotko, jeśli tak wygląda opętanie, to ja sprzedaję swoją duszę.”

Charlie jest zabawna, katastrofalna, nieszanowana, szydząca. Osoba zawzięta, silna, samowystarczalna. Świetnie wykreowana jako kostucha. Nałogowo piję kawę, a no i jakby nie patrzeć ma ADHD. To taka mieszanka wybuchowa.

„ADHD. Życie pełne wrażeń.T-SHIRT”


Przejdźmy do kochanka ze snów.

„Faceci też mają uczucia. Ale w sumie…. kogo to obchodzi?”

Jest to bardzo tajemnicza postać w tej książce. Małomówny, ale gdy już się odezwie to sprawia, że włosy na karku stają dęba i drży ziemia. Postać intensywna, namiętna wywołująca strach i pożądanie. Mimo małego udziału w książce osobiście mi to nie przeszkadzało. Jest taką zakazaną wisienką na torcie. 

„Sarkazm. W ofercie również inne usługi.”

Książka pisana w pierwszej osobie. Romans paranormalny połączony z wątkiem kryminalnym. Cały czas się coś działo, byłam bardzo zainteresowana całą fabułą. Postacie poboczne również mają swój charakterek. Zabawne dialogi gdzie uśmiałam się do łez. 27 letnia kobieta jest bardzo zabawna i ma specyficzny humor. Autorka odwaliła kawał dobrej roboty.

„Nigdy nie pukaj do śmierci bram. Zadzwoń dzwonkiem i wiej. Strasznie tego nie znosi”.

Sceny erotyczne są minimalne, ale dobrze zobrazowane. Czułam, że pieką mnie policzki na twarzy. Sam opis jej kochanka jest dla mnie wystarczająco dobry, abym chciała go mieć. To jak on na nią działał, gdy znajdowali się blisko siebie. To był obłęd.
Książka wciąga w ten nowy świat. Wydarzenia bardzo realistyczne, bez zbędnych opisów. Polecam niewymagającym czytelnikom. To początek dobrej serii dla osób, które chcą zagłębić się w świat kostuchy.

 I pamiętaj o jednym:

„W życiu nie chodzi, by odnaleźć siebie. Głównie chodzi w nim o czekoladę”

Tak na marginesie przed każdym rozdziałem znajdziecie cytat, opis z koszulek i motto Charlie. Te krótkie zdania są bardzo dobre.

Polecam
Nadia Rom

„-No cóż, jeśli trafisz w tamte strony, to zajmuję pierwszy grób po prawej w tym nowym skrzydle”

14 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *