fantastyka,  książka

“Cinder” Marissa Meyer

Cinder
Marissa Meyer
Tłumaczenie: Magdalena Grajcar
Cykl: Saga księżycowa (tom 1)
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc

KOPCIUCH CYBORG!

Marissa Meyer i jej Saga Księżycowa. Każda książka opowiada stare, znane nam baśnie. Wydawnictwo Papierowy Księżyc wznowiło serię w twardej oprawie!

Zatrzymam się na momencik. Zaznaczam, że książka nie jest cukierkowa tak jak historia animowana dla dzieci. Pewnie skoro przybliżyłam wam już, że to będzie historia TYPOWEGO Kopciucha nic WAS nie zaskoczy… Poczekajcie i dajcie mi szansę na pokazanie, że to schemat podobny, ale bardziej DRAMATYCZNY i MOCNIEJSZY. Warto naprawdę poznać tę zmodyfikowaną historię.Ten świat przedstawiony, ludzie, cyborgi…

Dawno, dawno temu za siedmioma górami…

A nie, jednak nie…

Daleka przyszłość,

“36,28 procent. W takim stopniu nie była człowiekiem”

Przybliżę wam w skrócie. Prawie każdy zna historię Kopciuszka, więc nie ma sensu “zagłębiać” się dokładnie w to.

126 lat po zakończeniu IV wojny światowej. Nowy Pekin, właśnie tutaj panuje śmiertelna choroba zwana LITuMOZĄ. Nikt nie zna przyczyny jej powstania i brak na nią lekarstwa. Cyborgi są wykorzystywane do eksperymentów.  Nikt nie darzy ich pozytywnymi uczuciami. Cyborg to maszyna, która ma “dar” i nic więcej.

View this post on Instagram

Nowa, o wiele lepsza wersja KOPCIUSZKA! Wielkie brawa za tak świetną historię ?✨✨✨✨ Podejście pierwsze w próbie odtworzenia "cyborga". Z całego serducha polecam tę książkę. W wolnej chwili zabiorę się za pisanie swojej opinii ?? #wydawnictwopapierowyksiężyc #bookstagrampl #papierowyksiężyc #saga #cinder #marissameyer #sagaksiężycowa @marissameyerauthor #bookstagrammers #booksforlife #bookofthemonth #bookkeeping #booksforever #bookstafeatures #bookstagramtopasja #bookslove #bookstagramph #booksgram #booksofinsta #booksoninstagram #bookstagramarg #booksaddicted #bookseverywhere #booksandbooks #booksphotography #bookbloggers #booknookstagram #bookcollection #bookalicious

A post shared by blog_niezdecydowanej (@zapiskimarleny.pl) on

Kopciuchem staje się Linh Cinder. Po śmierci jej przybranego ojca (zajął się nią po wypadku), Cinder zostaje skazana na życie z macochą i przybranymi siostrami. Dziewczyna jest cyborgiem, skutkowało to dziwnym wypadkiem z przeszłości.  Czego bardzo się wstydzi i stara się ukryć swoją “wadę”. No i jak dalej wiemy, macocha jest tą złą, każdy zarobiony pieniądz przez dziewczynę NALEŻY się macosze. A zapomniałam wspomnieć, Cinder jest najlepszym mechanikiem w mieście. Dzięki swoim umiejętnościom jest bardzo znana. Podczas pracy na rynku gości u siebie samego Kaito (koronowany książę wschodniej wspólnoty). Chłopak prosi o naprawę jego androida. I tak, zaczyna się relacja między nimi…

 

“Czy istoty twojego pokroju wiedzą, czym jest miłość? Czy ty w ogóle coś odczuwasz, czy to jedynie kwestia… oprogramowania?”

 

BAL…

Przygotowuje się całe obywatelstwo, w tym macocha i jej córki. Kobieta zakazuje Cinder pójścia na bal, tłumacząc iż ona nie jest przecież w 100% człowiekiem! Przed samym balem staje się coś, co poróżni innych. Coś co, stanie się przyczyną wybuchu wojny. Coś na co, nikt nie jest przygotowany… A sama Cinder ostanie wplątana w sam środek całej afery.

“Łatwiej jest przekonać innych o swojej urodzie, jeśli samemu nie ma się co do niej wątpliwości. Lustra mają jednak nieprzyjemny zwyczaj przekazywania prawdy”

Mogłabym napisać, co wcześniej się zdarzyło itd. Ale po, co komu psuć zabawę, prawda? Możecie się domyślić, co się stanie. Wypunktuje choć trochę rzeczy, aby zwrócić waszą uwagę na pewne sprawy.

“Schody kazał pokryć smołą,

więc kiedy Kopciuszek po nich zbiegała,

jej lewy pantofelek utknął na stopniu”

 

Autorka w bardzo dobry, mocny opis przedstawiła to wszystko. Jest brutalnie, krwawo.  I to właśnie odróżnia animowanego Kopciuszka. Mimo, że historia taka sama, to już jej przekaz, ale i całokształt inny.

“- W tym mieście jest jakieś dwieście tysięcy samotnych dziewcząt, które wyszłyby z siebie za ten przywilej.
Zapadła między nimi cisza. […]
– Dwieście tysięcy samotnych dziewcząt. – powiedział.

– Więc dlaczego nie ty?”

Od początku czytania miałam problem w wejściem do tego świata. Cyborgi, dziwne nazwy, epidemia, trochę się namęczyłam podczas czytania. Później  jest o wiele lepiej. Aby dużo nie rozpisywać się, zdradzam, że wszystkich polubiłam. Każda postać jest inna, ma swój charakter jak i osobowość.

 

“- Nie wiem. Nie pamiętam nic sprzed operacji.
Erland uniósł brwi, a w jego błękitnych oczach zamigotało światło rozświetlające pokój.
– Operacji cybernetycznej?
– Nie, zmiany płci”

RÓŻNORODNOŚĆ jest wielkim plusem tej książki. Nie odebrałam tutaj niczego naciąganego. Zdaje się, że wszystko zmierza do jednego celu. Świat, zasady i cała reszta jest bardzo dobrze opisana.

WSTĘP!

Przed każdą nową księgą mamy pewne zdania. One prezentują “streszczenie” tego, o czym będziemy czytać dalej. Krótko, zwięźle i na temat.

 

Motyw księcia(przystojnego) na białym koniu?

Miłość zwycięży zło? Ale miłość kogo do kogo? Czy jest tutaj wątek miłosny?

Spiski, knucia, romanse, choroby, śmierć to wzbudzało wiele emocji. Czułam się bardzo rozemocjonowana tym wszystkim. Było tego sporo.

 

Postrachem będzie nowo przybyła Pani, która chce tronu! Będziecie mogli porównać ją do pewnej postaci. Ta kobieta jest odzwierciedleniem zła. Pozbywa się swoich mężów dla samego kaprysu.

Czy Cinder jest łagodnym, cichym Kopciuszkiem? Nieatrakcyjną, zbyt pospolitą,która stanie się elegancką damą z klasą?I czeka na księcia, który wybierze właśnie ją? A może ten księciunio jest zbyt zaślepiony innymi rzeczami? I nie pozna Cinder bez tego cholernego pantofelka? Kto będzie potrzebował kogo do życia? Cinder księcia, a może odwrotnie? A może jeszcze będzie coś ważniejszego niż sam księciunio? Tego dowiecie się  dając szansę tej “CINDER”. Ja polecam, bawiłam się świetnie, czasem miałam ubaw, czasem łzy w oczach. Wiem jedno, NIECH NASZ KOPCIUCH I JEGO KSIĄŻĘ SCHOWA SIĘ DO PRZESZŁOŚCI. NASTAŁA PRZYSZŁOŚĆ I JEJ NOWA, LEPSZA, MOCNIEJSZA, MAGICZNA WERSJA!

– Myślisz, że to może być kwestia wirusa?
– Może zawiesiła się z powodu nieprawdopodobnego czaru księcia?
– Czy mogłybyśmy przestać mówić o księciu?
– Nie sądzę, by to było możliwe. W końcu pracujemy nad jego androidem. Pomyśl tylko o rzeczach, które ona wie, o rzeczach, które widziała, i… – Iko zawiesiła głos. – Myślisz, że widziała go nago?
– Och, na litość boską! – Cinder zdarła rękawiczki i rzuciła je na stół. – Nie pomagasz mi

 

26 komentarzy

 • Ola

  Na pewno czytało by mi się bardzo przyjemnie, Twoja recenzja wciąga a co dopiero się dzieje w książce!

 • Joanna Skrzypek

  Zauważyłam, że teraz dużo się pisze książek, które na nowo opowiadają znane baśnie i historie. Szkoda, że takich nie było gdy byłam nastolatką 🙂

 • Agnieszka Ciemińska

  Pięknie opracowana książka, kopciuszek inaczej, widzę,że każda z nas ma coś z kopciuszka a coś z książniczki.

 • Marta Flak

  Jeśli Kopciuszek inaczej, w lepszej wersji, to zdecydowanie jestem na tak! Myślę, że czytałoby się bardzo miło 🙂

 • linekwksiazkach

  Oryginalny Kopciuszek może być ciekawy. Ale gdyby nie zaległości recenzenckie… pewnie byłabym po lekturze. W ogóle świetna szpilka!

 • Aneta

  Twoja recenzja brzmi bardzo intrygująco, a okładka wygląda bardzo interesująco. Chętnie spędziłabym czas z tą propozycją czytelniczą 🙂

 • Kaja

  O takiej wersji Kopciuszka jeszcze nie słyszałam… ciekawe 🙂 Osobiście lubie kryminały, ale na tą książkę może się skuszę

 • BookBeast

  Uwielbiam tę serię, chociaż nie do końca wierzyłam, że cyborg kopciuszek się sprawdzi- przepadłam! Scarlet już czeka na półce 🙂

 • Mrcenzura

  Książka okładką mnie nie przyciąga, ale jedna chcę dać jej szanse ? Super zdjęcie ?

 • Małgorzata Sk.

  Każdy tak wychwala tę książkę, że i ja nabrałam ochotę na przeczytanie jej. Czekam więc na jakąś fajną promocję i kupuję! 🙂

 • Aleksandra

  Fajnie, że wydawnictwo wznowiło tę serię. Na pewno dzięki temu więcej osoób bo nią sięgnie!

 • Freedams

  Również słyszałam wiele pozytywnych recenzji, zle nie miałam okazji jej jeszcze przeczytać

 • Aleks Aleks

  Książka ma wiele pochlebnych opinii, w wolnej chwili na pewno po nią sięgnę:)

 • Żaneta

  Nastolatki mają teraz używanie. Kiedy dorastałam nikt nie pisał takich książek. Czytajcie ludzie, czytajcie. Im więcej tym lepiej.

 • Acne skin

  Kopciuszek dla dużych dziewczynek 🙂 chętnie bym przeczytała. A zdjęcia genialne 🙂

 • Karoczyta

  Nie, nie i jeszcze raz nie. Niestety nie dla mnie, nikt mnie nie namówi do przeczytania.

 • Marta

  Mam w angielskiej wersji i czas najwyższy żebym po nią sięgnęła! 😀 Super zdjęcie! 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *