thriller/sensacja/kryminał

„Skradzione laleczki” Ker Dukey, K. Webster

skradzione laleczki

Skradzione laleczki
Ker Dukey, K. Webster
Tłumacz Dorota Lachowicz
Laleczki tom 1
Wydawnictwo NieZwykłe

„Bycie lalką nie jest łatwe. Często bywa niebezpieczne. Lalki nie mogą wybierać, ale mogą być wybrane. Same nie mogą nic zrobić. Ale im można coś zrobić”- Rumer Goden, The Doll’s House

12 lat wcześniej

Jade z siostrą (Macy) wybierają się na pchli targ. Tego dnia poznają Benny’ego, przystojnego chłopaka, który nie tylko oczarował obie siostry, ale i zaoferował im pomoc. Sprzeda taniej laleczkę za pomoc w zebraniu „sprzętu” i podwiezie je do domu. Czternastolatka niechętnie się zgadza i tak zaczyna się ich horror.

 

Tortury trwają już 4 lata. Jade ma okazję uciec od psychopaty i robi to. Niestety zostawia swoją młodszą siostrę na jego pastwę i chęć zemsty. Dziewczyna nie może sobie wybaczyć, że zostawiła młodszą siostrzyczkę. Była pewna, że uda się jej od razu zawiadomić pomoc. Niestety mijają lata, a śladu po nich nie ma.

„Potwory kryją się wszędzie, mawiał tata, nie tylko w ciemnościach”

Teraźniejszość

„Lalka panny Polly była chora, chora, chora,
Polly się zmartwiła, zadzwoniła po doktora.
Przyszedł więc pan doktor. Wziął kapelusz swój i teczkę
i do drzwi zapukał, chociaż za głośno troszeczkę.”

Jade ma osiemnaście lat i jest detektywem. Jej wcześniejsze życie nie było łatwe . Mimo, że udało się jej wrócić do domu, żyja ponurą i traumatyczną przeszłością. Kolejne zaginięcie dziewczyn prowadzi na trop Benny’ego. Jade jest pewna, że mężczyzna postanowił się zemścić za jej ucieczkę. Przeszłość powraca, a z nimi poszlaki wskazujące na jej tropiciela. Wszystkie lęki i uczucia, które tłumiła wracają z podwójną siłą. Teraz to walka z czasem, jeśli znowu Benny zniknie, Jade nie odzyska już Macy.

 

„(…) O tak, moja przepiękna lalko. Pokaż mi, jak mnie kochasz.
W oczach zbierają mi się łzy. Jestem słaba. Tak strasznie słaba. Dlaczego go nie odepchnęłam? Powinnam kopnąć go prosto w twarz. Uciekać, póki mogę. Ale nie. To i tak nie miałoby sensu. On jest za silny.
-Och!
-Rozluźnij się- mruczy. Daj się temu ponieść.
Nagle to czuję.
Cokolwiek to jest”

Całość historii opowiedziana z punktu widzenia Jade. Znajdziesz tutaj teraźniejszość z pewnymi scenami z przeszłości (tortury). Tutaj na chwilę się zatrzymam. Chciałabym zwrócić Twoją uwagę. Podczas czytania tych retrospekcji targały mną różne emocje. Od nienawiści, po żal, współczucie, smutek, ale i nadzieję na koniec tego życia. Chęć zemsty Jade jest jak najbardziej uzasadniona. Rozumiem jej ból i złość, choć to mało powiedziane. Momentami, szczerze chciałam więcej, byłam na głodzie jej przeszłości. Wiem jak to brzmi, ale chciałam więcej tortur. Tutaj mam cholerny niedosyt! Jestem głodna całości tych retrospekcji, jestem chora, że brakuje mi jeszcze ich… Cała przeszłość jest tutaj bardzo ważna.

Książka jest bardzo dobra. Jestem pod wrażeniem nie tylko opisu, okładki, ale i całej zawartości. Z góry założyłam, że to będzie coś lżejszego. Autorki w bardzo mocny, charakterystyczny sposób przedstawiły historię.

Ker Dukey K.Webster

Pełna napięci akcja, każdy rozdział z jedną wielką niewiadomą (retrospekcja). Każda LALECZKA musi udowodnić swoją doskonałość. Intensywność, szczegółowość scen erotycznych wbija w fotel. Tortury fizyczne i psychiczne wywołują dreszcze. I co w tym jest najgorsze? To, że laleczki muszą być idealne? Czy to, że wybierze właśnie ją. To jest kara i nagroda. Ale, co jest gorsze? To, że nie wie co dzieje się z jej siostrą? Czy to, jak ją traktuje Benny?

Muszę napisać, że już dawno nie byłam tak zaangażowana podczas czytania. Autorki prowokują tą historią.  Nie mam pojęcia, która z autorek co pisała. To było ładne przejście i ciągłość historii.

Autorki NIE MAJĄ ZA GROSZ LITOŚCI WOBEC CZYTELNIKA, ALE I POSTACI. Manipulują umysłami i ukazują tą gorszą stronę człowieka.

Brakowało mi przeszłości i tego, co było przyczyną takiego „upodobania” Benny’ego. Dostał czystą kartę, poznałam go tylko podczas ich gry w celi. Mam ogromną nadzieję, że w kolejnym tomie wszystko się wyjaśni. Poznam dzieciństwo, tok myślenia i czyny tego mężczyzny.

Samo zakończenie nie było zaskoczeniem, ale to, co było wcześniej WTF? Myślę, sobie, że albo źle zrozumiałam, albo wydawnictwo się pomyliło. Ale nie. To jest prawda, tak szokująca, że głowa mała. WIELKIE BRAWA. To tak jakbym to, co przeczytała wcześniej było jednym wielkim kłamstwem. Dostałam liścia w twarz!

Jeżeli lubisz mocne książki, skupiających się na traumach człowieka ta książka jest dla Ciebie.
Jeżeli szukasz bohaterów żądnych zemsty to książka dla Ciebie.
Ale jeśli szukasz książki, której nie sposób odłożyć to z pewnością książka dla Ciebie.

 

„Skradzione laleczki” to nie tylko przeżyte cierpienie, udręka i ból. To książka, która pokazuje jak przez szkodliwe doświadczenia zmienia się osoba. Naznaczając ją i wpływając na jej przyszłe wybory, związki i potrzeby.

Jestem jak najbardziej na TAK i czekam na ciąg dalszy.

skradzione laleczki makijaz

7 komentarzy

  • Zwykła Matka

    Pierwsze słysze o takim wydawnictwie 🙂 Ksiażka tematycznie chyba nie w moich klimatach…..

  • GOSIA

    Wiesz bardzo mi się opis podoba tylko to zakonczenie troszke mnie niepokoj. Liściem w twarz ? Może napiszesz mi coś wiecej bo przez ten opis chyba zaczne od konca czytać czy warto.

  • Małgorzata Sk.

    Zgadzam się z twoimi słowami. Co to była za książka, to słów brakuje by ją opisać. Jednym słowem – chora. Ale nie w złym znaczeniu tego słowa, bo chora i tak dopracowana. Autorki zmanipulowały czytelnika od samego początku. Mogę ci napisać, że w drugim tomie raczej nie dowiemy się o przeszłości Bennego chyba, ale liczę na to, że w trzecim, albo czwartym tomie, historia będzie jego. No i że wydawnictwo szybko wyda całą serię (w tym roku jeszcze).

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *