uciekaj ukryj sie walcz April Henry
książka,  literatura dla młodzieży

„Uciekaj, ukryj się, walcz” April Henry. Walka o przetrwanie?

"Uciekaj, ukryj się, walcz" April Henry. Czy ta historia jest walką o przetrwanie? Czy tylko pretekstem?

4/5

„(…)często mają do wyboru trzy możliwości: uciekać ukryć się albo walczyć.

Muszę na wstępie napisać, że jestem bardzo zaskoczona tą książką. Od samego początku zostałam rzucona na głęboką wodę. Autorka ukazała koszmar (atak na centrum handlowe) przed świętami. Czas na przygotowania, robienia zakupów i cieszenia się wszystkimi rzeczami. Zamiast tego czeka ich horror.

To wielki plus, a im dalej tym… no właśnie. Ale najpierw przejdę do postaci. Mamy tutaj 6 postaci:

„KIEDY PADAJĄ STRZAŁY, w Fairgate Mall znajduje się sześcioro nastolatków: Miranda Nash, Cole Bond, Javier Ramirez, Parker Gray, Amina Omar i Grace Busby.
Jedyne, co ich łączy, to chęć przetrwania. Jednak nie wszystkim uda się ocaleć”

Teorie spiskowe, nielegalne życie w kraju, obawy przed muzułmanami, uzależnienie od narkotyków, rasizm, prostytucja, inne religie i stereotypy, bad boy. Specjalnie nie pisałam kogo dotyczą, abyście mogli sami odkryć kto jest kim. Każda z tych osób inaczej myśli, robią, co innego. Czasem Mirandę ciężko zrozumieć, choć to, co jej dotyczy było trochę dziwne, liczyłam na więcej.

Dostaniecie tutaj krótkie rozdziały, które są idealnym rozwiązaniem podczas czytania właśnie tej książki. Urywki i wstawki zgłoszeń na numer alarmowy, wpisy z twittera. Dzięki temu całość nabiera sensu, ale i widać w jaki sposób w takich chwilach jest to pomocne. Nie chcę niczego zdradzać więc porzucam ten wątek.

„Kiedy wróg zbiera siły, przygotuj się do odparcia ataku. Kiedy jest mocny, unikaj go. Próbuj rozgniewać generała wrogich wojsk, postaraj się wprowadzić go w błąd. Udawaj słabego, aby nabrał zuchwałej pewności siebie. Kiedy jest spokojny, rozdrażnij go. Jeśli zjednoczył siły, postaraj się je rozdzielić. Zaatakuj, kiedy wróg nie będzie przygotowany, zjawiaj się tam, gdzie się ciebie nie spodziewa”

Uwielbiam różnorodność postaci, tutaj to dostaniecie. Każdy jest inny, wcześniej wymieniłam. Myślę, że w obliczu takiego dramatu wszystko wychodzi. Widać jak zmieniają się te osoby, nie zawsze na lepsze. To próba nie tylko o przetrwanie, ale walka z emocjami, stresem, napięciem. Autorka zrobiła to idealnie. Czułam się tak jakbym przed sobą miała film, a nie książkę. Widać, że pani April dała z siebie maksimum i wie jak dać upust emocjom, nie przesadzając z niczym. To wszystko jest wyważone. 

Bardzo trudne tematy są na topie. Ale nie chciałabym pisać więcej o tym, spojlery.

„Pocisk roztrzaskuje szklaną witrynę tuż obok jej głowy.
Miranda zrywa się do ucieczki, zanim kolejna kula dosięgnie celu.
Ona oraz pozostali ludzie w strefie restauracyjnej są jak kaczki w stawie. Tak mawiał tata Mirandy, kiedy chciał zaznaczyć, że coś jest łatwe do osiągnięcia. To jak strzelanie do kaczek.
Miranda czuje się teraz jak jedna z tych nieszczęsnych kaczek, zataczając oszalałe kręgi w miejscu, skąd nie ma ucieczki”

Całość czyta się szybko i z wielkim napięciem. Książka jest warta każdej uwagi. Pamiętam jak widziałam filmik udostępniony w internecie(muszę poszukać go i udostępnić). Dotyczył on właśnie takiego ataku, pamiętam, że całość rozegrała się w kinie. Siedziałam ze łzami w oczach i oglądałam kilka razy. Tak samo jest z tą książką.

Ale nie pamiętam kto go udostępnił, brawo ja. Jeśli znajdę to tutaj wstawię. 

Czy wiesz jak powinieneś zachować się podczas ataku? Czy strach sparaliżuje ciało? Czy da się racjonalnie myśleć przy takim horrorze? Co z małymi dziećmi, które płaczą gdy się schowaliście? TO JEST PYTANIE, KTÓRE CHYBA NAJBARDZIEJ MNIE DRĘCZY. Czy staniesz się zakładnikiem z takim małym dzieckiem, czy jednak starasz się schować.  

„(…)musi dalej udawać, że to gra. Bo jeśli uwierzy, że to, co dzieje się tu i teraz, jest prawdziwe, jeśli przyjmie do wiadomości, co stało się z  jego dwoma starszymi braćmi, coś w nim pęknie”

„Uciekaj, ukryj się, walcz” powinno być obowiązkową lekturą. Jest sporo przydatnych informacji, ale i książka zmusza do refleksji. Do zadania sobie pyta, ale i do szukania informacji w internecie. Co robić w tak trudnej sytuacji? Ja książkę polecam z czystym sumieniem. Książka posiada dwa minusy, jest za krótka, ale może dzięki temu jest dobra. Drugi to „odwyk” mimo to, ta osoba racjonalnie myśli, liczyłam na bardziej dramatyczne? 

„Na ubraniu facet ma coś w rodzaju krótkiego czarnego fartucha z wąskimi, głębokimi kieszeniami, a w nich czerwone gumowe cegły z mnóstwem pozwijanych kabli. Po sekundzie to spostrzeżenie dociera do umysłu Mirandy. To kamizelka samobójcy”

Dziękuję bardzo za możliwość przeczytania tej książki WYDAWNICTWO MUZA. Nie ma to wpływu na moją recenzję.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *